Outwork Etkinlik Ajansı

Shell Eco-marathon Türkiye | OutWork Event Company
Bize Ulaşın!
+90 212 288 62 55

Shell Eco-marathon Türkiye

Hizmet Verdiğimiz Kurum: Shell Türkiye, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Otomotiv İhracatçılar Birliği (OİB)

Etkinlik Tarihi: 22 Eylül 2016

Etkinlik Mekanı: İzmir Manisa OSB, La Lorraine Fabrikası

Brief:

  • Shell, gençlerin özel olarak ürettikleri araçlarla en uzun mesafeyi en az yakıtla kat etmeyi hedefledikleri, dünyanın önemli öğrenci inovasyon yarışmalarından olan ve 50 ülkede, 31 yıldır gerçekleşen Shell-eco marathon etkinliğini Türkiye de de başlatmak istediğini bildirdi.

Uygulama:

  • 2015 tarihinde ilkini gerçekleştirdiğimiz Shell-eco marathon’un, hazırlık aşamasına 30 Haziran tarihinde Londra’da gerçekleşen ana etkinliği ziyaret ederek başladık. Böylelikle etkinliğin ruhunu ve kurgusunu gözlemledik. Ardından Türkiye de yapacağımız etkinliği kurgulayarak, Shell Avrupa yetkilileri ile birlikte 3 ay süren fizibilite çalışmalarını yürüttük.
  • Etkinliğin ikincisini, 7-8-9 Ekim 2016 tarihlerinde İstanbul’da TİM Dış Ticaret Kompleksi’nde gerçekleştirdik. Otopark ve dinlenme alanı olarak kullanılan mekânın zemini iyileştirdik ve 650 metrelik piste dönüştürdük. Özel bariyerler ürettik, çadırlar, bayraklar ve tribünler ile alanı tam anlamıyla bir yarış pisti haline getirdik.
  • Yarışma, şehir araçları ve prototip araçlar olmak üzere iki kategoride 13 takım ve yaklaşık 200 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirildi. Ekipler 2 gün boyunca en az yakıtla turları tamamlamaya çalıştı. Etkinlik kazanların açıklandığı kapanış seremonisi ile tamamlandı.

Sonuç:

2016 Türkiye etkinliğine 13 takım katıldı ve Avrupa etkinliğine katılan 16 takım sayısından sonra katılımı en fazla olan 2. etkinlik oldu.

Avrupa’da da Türk takımlarının prestijini artırırken, Türk gençlerinin bu konuda motivasyonunu yükselterek gelişimlerine destek oldu.

2016 Türkiye etkinliği, Shell Avrupa tarafından Londra’dan sonra en iyi etkinlik olarak açıklandı ve önümüzdeki sene yarışmanın Orta Doğu’dan diğer takımları da davet ederek, bölgesel olarak yapılması kararlaştırıldı.

Gerçekleştirilme Süresi: 4 Ay