Outwork Etkinlik Ajansı

Bilecik Kırsalda Tasarım Etkinliği | OutWork Event Company
Bize Ulaşın!
+90 212 288 62 55

Bilecik Kırsalda Tasarım Etkinliği

Hizmet Verdiğimiz Kurum: BEBKA (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı)

Etkinlik Tarihi: 17-27 Mayıs 2017

Etkinlik Mekânı: Bilecik – Kurşunlu Köyü

Gerçekleştirilme Süresi: 1 Ay

BRIEF:

Bebka (Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı) Bilecik ili köylerinin tanınırlığının arttırılması ve süregelen turizm faaliyetlerinin gelişerek devamlılığının sağlanması amacıyla turizm potansiyeli olan köy evleri için tasarım etkinliği düzenlemek istediğini bildirdi.

UYGULAMA:

Etkinlik için öncelikle Gölpazarı ilçesinde yer alan Kurşunlu Köyü belirlenmiştir. Balkan göçmenlerinden oluşan köyde göç sırasında bu topraklardan getirdikleri çiçekler bulunmakta ve çiçekler her bahar köylüler tarafından düzenli olarak yetiştirilmektedir.

Etkinlik kapsamında duvarlara işlenecek çiçek motifleri için köylünün kültürünü yansıtması açısından bu çiçeklerin esin kaynağı olması hususunda karar kılınmıştır.

Köyde boyama faaliyetini gerçekleştirecek uzman ekibin oluşturulması için Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Resim Bölümü ile iletişime geçilmiş, köye teknik gezi gerçekleştirilerek boyama faaliyetinin uygulanacağı duvarlar ve duvarların sağlaması gereken şartlar hakkında araştırma yapılmıştır.

Köylü etkinlik hakkında bilgilendirilmiş ve onayları alınmıştır. 

SONUÇ:

Tasarım ve boyama etkinlikleri köyde yer alması planlanan kuş yuvalarının boyanması ile başladı. Öğrenciler, duvar boyamalarından önce köyde gördükleri güzellikleri daha küçük yüzeylerde görselleştirerek alıştırma yapma imkânı buldular. Rengarenk çiçek desenleri ile tasarlanan kuş yuvaları etkinlik sonunda boyanan duvarların yanında yer aldı.

Köy içerisinde yer alan iki eski ahşap bahçe kapısının boyanması ile devam eden etkinlikte eski ahşap dokusu korunarak, doğal görünümü ile uyum sağlayacak çiçek motifleri kapılar üzerine işlendi.

Köyün kışın açan Kardelen ve Akşam Sefası çiçekleri bu iki kapı üzerinde ölümsüzleşti.

Köyün simgesi çiçeklerin tuval olarak kullanılan duvarlarda hayat bulmasıyla tasarım ve sanat bir araya gelerek doğal görüntüye estetik bir dokunuş katılmış oldu.